Ustalara Saygı Ödülü

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği (UİK) Yönetim Kurulu, Türkiye’de Uluslararası İlişkiler disiplininin kuruluşunda öncü rol oynamış ve alanın gelişimine önemli katkılar sağlamış değerli akademisyenlere özverili ve yol gösterici çalışmalarının minnetle hatırlandığını göstermek amacıyla “Ustalara Saygı Ödülü” takdim etmektedir. 2009 yılından bu yana ve UİK Yönetim Kurulu’nca alınan karara dayanarak verilen bu ödüller için her iki yılda bir gerçekleştirilen “Uluslararası İlişkiler Çalışmaları ve Eğitimi Kongreleri” kapsamında tören ve panel düzenlenmektedir.

Ana sayfa
Ödüller

2022 Ustalara Saygı Ödülü

UİK Derneği Yönetim Kurulu’nun 4 Şubat 2022 tarih ve 1 sayılı toplantısında, 2022 yılı “Ustalara Saygı Ödülü”nün Türkiye’de Uluslararası İlişkiler alanının kuruluş ve gelişimi için yaptığı katkılardan ötürü "Prof. Dr. Atila Eralp"e takdim edilmesine karar verilmiştir.

2020 Ustalara Saygı Ödülü

Pandemi nedeniyle 2020’de UİK Kongresi gerçekleştirilemediğinden, 2020 yılı “Ustalara Saygı Ödülü”, 2022 UİK Kongresi’nde "Prof. Dr. Beril Dedeoğlu" anısına yapılan törende tevdi edilmiştir.

2018 Ustalara Saygı Ödülü

UİK Derneği Yönetim Kurulu’nun 14 Temmuz 2017 tarih ve 85 sayılı toplantısında, 2018 yılı “Ustalara Saygı Ödülü”nün Türkiye’de Uluslararası İlişkiler alanının kuruluş ve gelişimi için yaptığı katkılardan ötürü Prof. Dr. Ali L. Karaosmanoğlu’na takdim edilmesine karar verilmiştir.

Prof. Dr. Türkkaya ATAÖV

Prof. Dr. Türkkaya ATAÖV, 1932 yılında Gelibolu’da dünyaya gelmiştir. 1959 yılında Syracuse (New York) Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler alanında doktorasını alan Ataöv Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde kırk yılı aşkın bir süre boyunca öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Faruk Sönmezoğlu

Prof. Dr. Faruk Sönmezoğlu, 1973’te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1973-1975 yıllarında aynı Fakültede doktora kur ve seminerlerini tamamlayarak sertifika aldı. 1976 yılında aynı Fakültenin “Siyaset Bilimi Kürsüsü”nde asistan olarak göreve başladı.

Prof. Dr. Oral SANDER

Prof. Dr. Oral SANDER, 1940 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Prof. Sander, 1964 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve asistan olarak akademik hayatına başlamıştır.

Seyfi Taşhan

Seyfi Taşhan, 1925’de Ankara’da doğdu. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. 1945-1955 arasında devlet kuruluşlarında, uluslararası ilişkiler üzerine radyo yorumcusu, radyoların dış haberler servislerinde yönetici ve haber bölümlerinin şefi olarak çalıştı.

Prof. Dr. Adil İlter TURAN

Prof. Dr. Adil İlter TURAN, 1941 yılında İstanbul’da doğmuş, 1966 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doktorasını tamamlamıştır. Muhtelif Amerikan ve Türk üniversitelerinde görev yapan Turan 1976 yılında profesör ünvanını kazanmıştır.

Prof. Dr. Mehmet GÖNLÜBOL

Prof. Dr. Mehmet GÖNLÜBOL, 1924 yılında Selanik’te dünyaya doğmuştur. 1947 yılında İzmir Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nu bitirdikten sonra ABD’ye giderek 1952 yılında Denver Üniversitesi’nde yüksek lisans ve 1956 yılında New York Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında doktora eğitimini tamamlamıştır.

Prof. Dr. Ahmet Haluk ÜLMAN

Prof. Dr. Ahmet Haluk ÜLMAN,1931 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kendisi 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyasal Şube’den mezun olup Siyasi Tarih kürsüsünde asistan olarak göreve başlamıştır.

Bu içeriği paylaş