‘‘Turkey as a partner or challenge for European security’’ araştırma seminerlerinin üçüncüsü yapıldı

Toplantılar
1 dakikalık okuma
3 yıl önce
Ana sayfa
Haberler

Uluslararası İlişkiler Konseyi (UİK), Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES) ve Atina Panteion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IIR) ortaklığıyla hazırlanan ve Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) Center for Applied Turkey Studies (CATS) iş birliği ve desteğiyle devam eden proje çerçevesinde yapılan araştırma seminerlerinin üçüncüsü, 16 Haziran tarihinde kamuoyuna açık olarak gerçekleştirildi.

Panorama Portal ile ortaklaşa düzenlenen Dış Politika Konuşmaları Serisi desteğiyle çevrim içi yapılan seminerin moderatörlüğünü Kadir Has Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinem Açıkmeşe üstlenirken, toplantıda proje kapsamında hazırlanan iki politikanın notunun araştırma sonuçları kamuoyuna sunuldu. İlk olarak Prof. Dr. Erol Kaymak (Doğu Akdeniz Üniversitesi) ve Zenonas Tziarras (PRIO Cyprus), Türkiye-AB ilişkilerinde değişen dinamiklerin Kıbrıs sorunu üzerinde yaratabileceği etkileri ve güven inşasına sunabileceği katkıları tartıştıkları ‘‘Revisiting the Cyprus Conundrum in Turkey-EU Relations’’ başlıklı çalışmalarının sunumunu gerçekleştirdi.

Toplantıda ayrıca Prof. Dr. Mitat Çelikpala (Kadir Has Üniversitesi), Dr. Constantinos Filis (IIR) ile ortaklaşa hazırladıkları Türkiye’nin AB enerji güvenliği bağlamında verebileceği katkıları ve yaratabileceği olumlu/olumsuz etkileri tartıştıkları ‘‘Turkey as a European Energy Partner or Challenge for European Security’’ başlıklı politika notunun çıktılarını katılımcılarla paylaştı.

Seminer katılımcıların sunulan politika notları üzerine yorumları, soru-cevap kısmı ve Türk-Yunan ilişkilerinin genel hatlarının konuşulduğu tartışma bölüme ile tamamlandı.

Bu içeriği paylaş