3. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kongresi tamamlandı

Uluslararası İlişkiler Konseyi’nin de desteklediği, Karadeniz Teknik Üniversitesi “3. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kongresi”, 12-13 Eylül 2019 tarihlerinde Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

UİK Kongre’ye “Transatlantik Güvenlik İlişkileri ve Türkiye”, “Uluslararası İlişkiler Alanında Bölge Çalışmaları” ve “Uluslararası İlişkiler Alanında Tematik Çalışmalar” başlıklı üç panel ve “Dış Politika: Altı Ülke, Sınırlı Kaynaklar ve Etkin Diplomasi” başlıklı bir simülasyonla katkı sağladı.

UİK tarafından düzenlenen “Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Alanında Bölge Çalışmaları” başlıklı panelde oturum başkanlığını Doç. Dr. A.Şevket Ovalı (Dokuz Eylül Üniversitesi) yaparken, Doç. Dr. Sinem Ünaldılar Kocamaz (Ege Üniversitesi), Doç. Dr. Çiğdem Üstün (DEMIS-İzmir), Dr. Ceren Uysal Oğuz (Akdeniz Üniversitesi) ve Dr. Eda Kuşkulu Sönmez (Avrasya Üniversitesi) konuşmacı olarak katıldılar.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe’nin (Kadir Has Üniversitesi) üstlendiği “Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Alanında Tematik Çalışmalar” başlıklı ikinci panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Bezen Balamir Coşkun (İzmir Politikalar Merkezi), Dr. Senem Atvur (Akdeniz Üniversitesi), Dr. Sanem Özer (Akdeniz Üniversitesi), Dr. İnan Rüma (İstanbul Bilgi Üniversitesi) ve Dr. Dilaver Arıkan Acar (Yaşar Üniversitesi) katıldılar.

 

 

Kongre’nin ikinci günü lisansüstü öğrenci ve araştırma görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Dış Politika: Altı Ülke, Sınırlı Kaynaklar ve Etkin Diplomasi” başlıklı simülasyonun moderatörlüğünü Bilkent Üniversitesi’nden. Doç. Dr. Özgür Özdamar gerçekleştirdi. Bu simülasyon, UİK tarafından sürdürülmekte olan “SECOP; İşbirliği Yoluyla Güvenlik” projesi kapsamında gerçekleştirildi.

 

 

Kongre’nin kapanış paneli olan “Transatlantik Güvenlik İlişileri ve Türkiye” oturumu da UİK tarafından SECOP projesi kapsamında planlanarak, Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe (Kadir Has Üniversitesi) moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Bu panele Prof. Dr. Mustafa Aydın (Kadir Has Üniversitesi), Prof. Dr. Fuat Keyman (Sabancı Üniversitesi), Soli Özel (Kadir Has Üniversitesi) ve Murat Yetkin (Gazeteci/Dış Politika Yazarı) konuşmacı olarak katıldılar.